П`ятниця, 29.03.2024, 16:01
Вітаю Вас Гість | RSS

Шуринський ліцей з початковою школою та гімназією

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » 2014 » Жовтень » 28 » Відкритий урок з читання "Вчитайтеся, вслухайтеся в Шевченкове слово! "
22:32
Відкритий урок з читання "Вчитайтеся, вслухайтеся в Шевченкове слово! "

Автор: Кожемякіна О.О.

Відкритий урок з читання

Клас: 3

Тема. Вчитайтеся, вслухайтеся в Шевченкове слово! Т.Шевченко "Село! І серце одпочине...", "І досі сниться: під горою...", "Тече вода Із-за гаю..." (уривок вірша "Тече вода з-під явора").

Мета. Ознайомити учнів із поезією Т.Шевчен­ка, розкрити художню красу поетичних образів, формувати уміння визначати співзвучність картин природи з настроєм людей. Удосконалювати чи­тацькі уміння. Виховувати любов до рідної землі, естетичні смаки учнів.

Обладнання: книжкова виставка (збірка поезій Т.Шевченка для дітей), ілюстрації до віршів,

Хід уроку

1. Розчитування.

Прочитати відповідно до розділових знаків.

Село? Село. Село!

Прочитайте запис:

Шевченко тижи дебу кипо ан млізе тьжимути дилю.

(Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди).

  • Як ви розумієте цей вислів?

Прочитайте повільно, спокійно; швидко, весе­ло, з радістю, одними губами, скоромовкою).

2. Перевірка домашнього завдання.

2.1. Гра «Наздожени речення»

Вчитель починає читати речення з тексту, а діти знаходять і дочитують до кінця.

  1. Переказ оповідання О.Іваненко «Тарас наймах» від першої особи.
  2. Розповідь "Моє дитинство" за опорними словами.
  1. Придумування заголовків до тексту
  2. Підсумкова бесіда.

Ми дізналися, що, не зважаючи на тяжке дитин­ство, Тарас став великим поетом, художником, гор­дістю України.

3. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Який розділ ми вивчаємо?
  • Що ми знаємо про Т. Шевченка?
  • Прочитайте на с. 24 тему нашого уроку.
  • Визначте, над чим ми будемо працювати сьогодні на уроці?

Шевченкове слово — чарівне і неповторне. У Тара­сове слово треба вчитатися, щоб зрозуміти його красу і мудрість. Цю мудрість і красу ми відкриємо сьогодні на уроці. Прочитайте назви віршів, які ми читатимемо. Розгляньте малюнки. Спрогнозуйте, які картини зобразив поет у своїх поезіях (передба­чення дітей вислуховує вчитель).

  1. Робота над новим матеріалом.

 

4.1. Опрацювання поезії "Село! І серце одпочине...".

4.1.1. Створення "Асоціативного куща".

- Що виникає у вашій уяві, коли ви чуєте слово село?

4.1.2. Читання вірша вчителем напам'ять.

- Уважно послухайте і визначте, як описує село поет?

4.1.3. Словникова робота.

- Читання слів на одному диханні "буксиром" за вчителем.

село диво

сичі неначе

сади Україні

серце Дніпром

стоять широколисті

- Чим схожі слова першого стовпчика? (Почи­наються на букву с, двоскладові, іменники).

- Яке слово зайве серед усіх цих слів? Прочитай­те лише іменники.

  • Прочитайте лише власні іменники.
  • Як ви розумієте вислів "стоять палати", "білі­ють хати"?

4.1.4. Мовчазне читання дітьми.

  • В яку пору описане село? Чому ви так думаєте?
  • Який вислів підказує нам, що це весна? (Цвітуть сади).

Напівголосне читання хором. Конкурсне читання вірша.

4.1.5. Аналіз змісту.

  • Як поет описує село? Що знаходиться біля села?
  • Які порівняння вживає? Поясніть кожне з них.
  • Прочитайте останній рядок вірша. Що ним хотів сказати поет?
  • Які краєвиди малює ваша уява?
  • Які почуття охопили поета при згадці про село?
  • Які почуття охопили вас?

4.1.6. Робота з ілюстрацією до вірша.

  • Які рядки з вірша зображує художник?
  • А що б домалювали ви?
  • Які фарби використали б?

4.1.7. Підсумкова бесіда.

У цьому вірші Т.Шевченко відтворив за допомо­гою поетичного слова українське село з його непов­торною красою, порівнюючи Його з писанкою. Як майстерно він використав кольорову палітру: зеле­ний гай, білі хати, кольорові писанки.

4.2. Опрацювання вірша "І досі сниться: під горою.. ".

4.2.1. Передбачення.

Визначте за назвою вірша, про що у ньому роз­повідається.

4.2.2. Мовчазне читання.

- Чи справдились ваші передбачення?

Вірш був написаний Шевченком на чужині. Краєвиди рідної природи, спогади про дитинство не раз приходили до поета у снах. У вірші він змальовує взаємини у селянській родині.

4.2.3. Читання естафетою по реченню.

4.2.4. Аналіз твору.

  • Які дві картини наснилися поету?
  • Який настрій викликав цей сон у нього? Доведіть словами вірша.
  • Як ставляться члени цієї родини один до одного? З чого це видно? Що переконує у сердечності став­лення один до одного?
  • Де стоїть біленька хатка?
  • Знайдіть слова, якими поет змальовує зовніш­ність діда, матері, внучати.
  • Чи відчувається симпатія автора до героїв?
  • Які зменшувально-пестливі слова використав поет у вірші? Зачитайте.

4.2.5. Діаграма "Весна".

- Розгляньте репродукцію картини "Селянська родина" на с. 19.

У поезії "І досі сниться: під горою..." поет передав замилування взаєминами, які панують у селянській родині. Для цього він використав можливості поетич­ного слова, але Шевченко - був ще й художником. Розглянемо репродукцію його картини.

- Які фарби переважають на картині? Чому? Хто зображений на передньому плані? Які рухи, жести, міміка допомогли художнику передати любов, ніжність, турботу батьків до дитини? Хто сидить під хатою на задньому плані? Порівняйте вірш і репро­дукцію картини: чим подібні і чим відмінні?

4.3. Робота над віршем Тече вода із-за гаю...".

4.3.1. Виразне читання вчителем напам'ять.

- Що зобразив поет у вірші? (Квітучий та чарів­ний куточок України).

4.3.2. Читання з опорою на розділові знаки. Робота над змістом.

  • Кого зобразив автор серед природи?
  • Який настрій у родині? (У сім'ї панує злагода; дівчина бере воду, співає, а батьки милуються нею і радяться "кого б їм своїм зятем звати").
  • Що з описаного можна побачити? (Дівчину, каченят, річку, батька, матір).
  • Що можна почути? (Дзюрчання води, плескіт качок, розмову батьків, спів дівчини).

4.3.3. Творча робота.

а) Скласти розповідь за змістом одного із віршів (на вибір).

б) Робота в парі.

Скласти діалог-обмін враженнями від прочита­них поезій.

  1. Які образні вислови припали до душі?
  2. Тлумачення одного з порівнянь.
  3. Спроба добору власного слова до рим Т.Шевченка.
  1. Підсумок уроку.

Рефлексія-діалог.

Я дізнався на уроці...

Мені сподобалось...

Я навчився...

Природа і людина у віршах поета живуть у гармонії. Т. Шевченко майстерно передав цю єдність у віршах.

  1. Домашнє завдання.

Виразно читати поезії Тараса Шевченка і одну вивчити напам’ять. Написати відгук про один з віршів як лист до поета.

Переглядів: 1445 | Додав: Учитель | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Жовтень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів